1. Doçentlik Bilgi Sistemi (DBS)’ ye https://dbs.yok.gov.tr internet adresi) üzerinden e-devlet şifeniz ile giriş yapmalısınız.

2. Doçentlik Sistemi Kişisel Bilgi ekranınızda menüsündeki İletişim kısmına girerek zorunlu tüm alanları doldurunuz. Unutmayın ki, burada beyan ettiğiniz bilgiler sizin ile ÜAK arasında iletişim içindir.
 

3. Doçentlik Sistemi ÜAK Temel Alan menüsünden, Doçentlik Temel Alanınızı ve Doçentlik Bilim Alanınızı Anahtar kelimeler kullanarak belirtiniz.

 

 

4. Doçentlik Sistemi Öğrenim Bilgisi menüsünde Yeni Ekle altında açılan “Ekle” formu çok eski mezuniyet bilgilerinin özgeçmiş üzerinde gösterilmesi içindir. Doçentlik başvurularında bu sekme kullanılmamalıdır. Bunun yerine “YÖK Öğrenim Bilgisi Getir” sekmesi tıklandığında açılan pencerede YÖKSİS Mezun/Öğrenci sistemine kayıtlı tüm öğrenim bilgileriniz bulunacaktır. Listede olmayan Yurtiçi mezuniyet bilgileriniz için mezun olduğunuz üniversite ile görüşüp öğrenim bilginizi YÖKSİS sistemine işletmelisiniz. Doktora denklik durumunuz var ise;

“ÜAK Doktora Denklik Getir” ile açılan ekranda halen arşiv çalışmaları devam eden doktora denklik bilgileri yer almaktadır. Bu alanı kontrol edip varsa bilgilerinizi sisteme aktarabilirsiniz. Bilgileriniz göremiyor iseniz, manuel olarak ekleyip dosya yüklemeniz gerekecektir.

“YÖK DENKLİK GETİR” sekmesi, Denklik Bilgi Yönetim Sisteminde (Ön lisans, Lisans Yüksek Lisans eğitim düzeylerinde) elektronik ortama aktarılmış bilgileri içermektedir. Bu listede bulunmayan denklik bilgilerinin sisteme aktarılması talebi için denklik@yok.gov.tr adresine mail ile ulaşmalısınız.

“TUS BİLGİ GETİR” sekmesi ile Sağlık bakanlığından Tescil Numarası ve Tescil tarihi gibi bilgileri sisteme aktarabilirsiniz. Bu bilgilerin aktarılması ile system sizden dosya yüklemenizi istemeyecektir.

 

5. Doçentlik Sistemi Yabancı Dil Bilgisi menüsünde sadece kullanacağınız dil bilgisini girmelisiniz. Bu listedeki tüm yabancı dil puanları Doçentlik başvurusunda istenen alt baraj puanın üzerinde olmalıdır. ÖSYM tarafından yapılan sınavlar “ÖSYM Dil Sınavları” sekmesinden sorgulanabilmektedir. ÖSYM dışında gerçekleşen tüm sınavlar için dosya yüklemek zorunludur.

 

 

6. Doçentlik Sistemi Deneyimler menüsünde; AKADEMİK GÖREV (Yeni Ekle -> Yurt İçi) sekmesinde entegrasyon bulunmakta ve veriler otomatik olarak listeye düşmektedir. Fakat bazı yurt dışı görevlendirmeleri için bu formu elle doldurabilirsiniz.

İDARİ GÖREV (Yeni Ekle -> Ekle ) sekmesinde Üniversite içinde görev aldığınız idari görevleri ekleyebilirisiniz. Üniversite dışı deneyimler için bu ksımı elle doldurabilirsiniz.

 

 

7. Doçentlik Sistemi Ders Bilgisi bölümünde verdiğiniz derslere ait Üniversitenizden onaylı doküman yüklenmesi istenecektir. Her bir ders bu belge yüklenmelidir.

 

 

8. Doçentlik Sistemi Proje Bilgileri menüsünde, görev almakta olduğunuz ve daha önce görev aldığınız tüm projeleriniz için görev aldığınıza yönelik resmi yazının sisteme yüklenmesi zorunludur. Projelerinize yönelik atıf bilgileri de bu menüden girilmelidir.

 

9. Doçentlik Sistemi YÖNETİLEN TEZLER (TEZ MERKEZİ) menüsünden; danışmanlığını yaptığınız tezlere yönelik TEZYÖK sisteminden öğrencilerinizi ve tezlerini ekleyebilirsiniz. Yurtdışı tezleri için manuel ekleme yapmanız gerekmektedir.

 

 

10. Doçentlik Sistemi YAYINLAR menüsünde en zor kısım tüm alt sekmelerde yer alan ilişkili eser ve atıf bilgisi girilmesi zorunluluğudur. Bu menüdeki tüm atıflar Atıf Şablonuna uygun olarak hazırlanan format ile hazırlanmalıdır.

Doçentlik MAKALE sekmesinde, Makale bilgilerinizi sisteme aktarabilir, dergi adı üzerinden otomatik aratma yapabilir, Web of Science üzerinden yayınlarınızı getirebilir ya da elle girebilirsiniz. Makale Ekleme işlemi yapıldıktan sonra kaydedilen eserlere ait dosya, atıf ve ilişkili eserler eklenebilir. Makalelerinize yönelik; EDİTÖR LİSTESİ, ENDEKS ÇIKTISI, KAPAK sekmesinde; tüm bilgilere yönelik belgeleri beyan etmeniz ve eklemeniz gerekmektedir.

Doçentlik KİTAP EKLEME sekmesinde, Full text (Tam Metin) kitabınızı sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Doçentlik BİLDİRİ EKLEME sekmesinde, bildirilerinizi ve katılım belgelerinizi (15 Aralık 2016 öncesi tarihlerde yapılan konferanslara ait olan Katılım Belgeleri zorunlu değildir) sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Doçentlik TASARIM/ÖDÜL/PATENT sekmesinde, Patent /Tasarım/Ödül Belgelerinizi sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

 

 

 

Size yukarıda sunduğumuz hap bilgiler ÜAK Doçentlik Sisteminde alınmış olup, daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.